GALIUM APARINE L. – svízel přítula / lipkavec obyčajný

Syn.: Aparine vulgaris Hill, Asperula aparine (L.) Besser, nom illeg., Galion aparinum (L.) St.-Lag., Galium spurium var. aparine (L.) Worosch., Rubia aparine (L.) Baill.
Česká jména: svizel (Vusín 1742), svízel obecný (Opiz 1852), svízel přítula (Kubát 2002)
Slovenská jména: lipkavec obyčajný (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Rubiaceae – mořenovité

Galium aparine

Galium aparine

Rozšíření: Původní zřejmě v Evropě a západní Asii, snad i na Kanárských ostrovech, ale pravděpodobně i v jižní části Severní Ameriky. V současnosti rozšířen téměř po celém světě – byl zavlečen na Azorské ostrovy, do Kanady, Jižní Ameriky (od Bolívie až do Patagonie, také na ostrovech Juana Fernándeze), Austrálie, na Nový Zéland i do jižní Afriky a východní Asie.
U nás se vyskytuje roztroušeně až hojně po celém území.

Ekologie: Roste na úhorech, kolem vodních toků, také jako plevel na polích a v zahradách, příkopech, na rumištích, v pásmu od nížin až do hor. Kvete od května do října.

Popis: Jednoletá bylina, 20–150 cm vysoká, lodyha přímá nebo vystoupavá, i popínavá, většinou větvená, 4hranná, listy a palisty 5–7četných přeslenech, obkopinaté, na líci chlupaté, na rubu lysé, na vrcholu hrotité, vrcholíky 3–9květé, až 3,5krát delší než příslušné listeny, koruna bělavá až bílá. Plodem je dvounažka, merikarpia vždy s tuhými háčkovitými chlupy. Druh je velmi variabilní.

Galium aparineGalium aparine

Fotografoval Jindřich Houska, dne 19. 6. a 5. 7. 2004 (Česko, Praha-Písnice).